•  

          ORGANIZACJA PRACY W ROKU SZKOLNYM 2014/2015

          (plik PDF)

           

           

          Cele priorytetowe:

           

          1. Kształtowanie nawyków żywieniowych, podniesienie estetyki spożywania posiłków.

           

          2. Wyrabianie u dzieci prawidłowych nawyków higienicznych.

           

          Właściwe odżywianie dzieci w wieku przedszkolnym jest czynnikiem warunkującym ich optymalny rozwój fizyczny, umysłowy i społeczny. W znacznej mierze ma decydujący wpływ na jego dalszy rozwój.. Nieprawidłowe żywienie powoduje natomiast zaburzenie procesów wzrastania i biologicznych procesów życiowych.

          Duży wpływ na prawidłowe żywienie dziecka ma spożywanie posiłków w przedszkolu. Jednym z zadań przedszkola jest zapewnienie dzieciom odpowiednich posiłków dostarczających niezbędnych składników odżywczych oraz wykształcenie odpowiednich nawyków żywieniowych na całe  życie. Bardzo ważną sprawą jest przekazywanie prawidłowych nawyków żywieniowych, korygowanie złych-przez osoby dorosłe zarówno w domu jak i w przedszkolu. Ukształtowane nawyki i przyzwyczajenia związane ze sposobem odżywiania, spożywania posiłków w wieku przedszkolnym rzutują na całe życie.

           

          W naszym przedszkolu organizujemy wiele zajęć poświęconych kształtowaniu umiejętności racjonalnego żywienia.

          - na początku roku w holu przedszkola pojawił się pociąg wypełniony owocami i warzywami wykonanymi przez poszczególne grupy przedszkolne.

           

          http://ppnr28.edupage.org/photos/album/204/img001.jpg  http://ppnr28.edupage.org/photos/album/204/img008.jpg

           

          -W ciągu całego roku organizowałyśmy okazjonalne zabawy badawcze, które miały na celu badanie smaku, poznawanie zapachu różnego rodzaju owoców i warzyw oraz innych produktów spożywczych.

           

           

          - Dzieci z grup starszych samodzielnie wykonywały sałatki owocowe i warzywne, soki z owoców z wykorzystaniem sokowirówki a także koktajle owocowe. Wszystkie te czynności zachęciły dzieci do spożywania jedzenia warzyw i owoców w stanie surowym.

           

           

          http://ppnr28.edupage.org/photos/album/77/img001.jpg   http://ppnr28.edupage.org/photos/album/77/img007.jpg

           

           

           

           

          http://ppnr28.edupage.org/photos/album/215/img001.jpg   http://ppnr28.edupage.org/photos/album/215/img002.jpg

           

           

           

           

          -We wrześniu nasi wychowankowie wybrali się do sklepu z warzywami, dzięki czemu mogli poznać bogactwo owoców i warzyw, a także poznać ich wartość odżywczą.

           

          http://ppnr28.edupage.org/photos/album/202/img001.jpg  http://ppnr28.edupage.org/photos/album/202/img002.jpg

           

           

           

          -Jesienią przedszkolaki wykonywały również przetwory: kisiły ogórki, buraki -dzięki tym działaniom poznały wartość odżywczą kiszonek.

           

           

          http://ppnr28.edupage.org/photos/album/203/img002.jpg  http://ppnr28.edupage.org/photos/album/203/img005.jpg

           

           

          -Przedszkolaki wykorzystały również sezonowe owoce czyli śliwki, które zebrały w naszym ogrodzie i przy pomocy swojej wychowawczyni upiekły przepyszne ciasto ze śliwkami.

           

           

          http://ppnr28.edupage.org/photos/album/201/img002.jpg    http://ppnr28.edupage.org/photos/album/201/img005.jpg

           

          -W październiku, jak co roku, nasze przedszkole brał aktywny udział w Ogólnopolskiej akcji „Śniadanie daje moc”, w czasie którego każde dziecko mogło samodzielnie skomponować sobie kanapkę z wykorzystaniem ulubionych, zdrowych produktów, przygotowanych przez panie kucharki. Tak samodzielnie przygotowanie śniadanie wywołuje wiele radości i chęć zjadania kanapek różnorodnych i kolorowych, a jednocześnie zdrowych i pożywnych.

           

           

           

          http://ppnr28.edupage.org/photos/album/229/img001.jpg    http://ppnr28.edupage.org/photos/album/229/img003.jpg

           

           

           

          http://ppnr28.edupage.org/photos/album/229/img011.jpg   http://ppnr28.edupage.org/photos/album/229/img012.jpg

           

           

          Dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w przeglądzie piosenki

          „Z piosenką po zdrowie” zorganizowanym przez Publiczne Przedszkole nr 12 w Rzeszowie. Dziewczynki zaprezentowały się w piosence „Sałatka jarzynowa” oraz „Pij mleko”. Mimo wielu emocji, prezentacja piosenek bardzo się wszystkim podobała.

           

           

           

           

           

          -W każdej sali przedszkolnej utworzony został „zielony kącik” witaminowy, w którym zasadzone zostały pietruszka, cebula oraz zasiane inne zdrowe witaminy takie jak: rzeżucha, bazylia, mięta pieprzowa. Te zielone witaminy dzieci chętnie wykorzystują do wzbogacenia wartości odżywczych kanapek oraz jako dodatek do zup.

           

           

          http://ppnr28.edupage.org/photos/album/248/img007.jpg    

           

           

              

          -Zimową porą hodowla kiełków w kiełkownicy wzbudza u dzieci wielką ciekawość. Obserwacja wzrostu maleńkich roślin kiełkujących z małego nasionka przyczynia się w dużym stopniu do przezwyciężenia niechęci do ich spożywania.

           

            

           

          -W ciągu całego roku odbywały się również spotkania dzieci z pracownikami przedszkola, którzy mają wpływ na rodzaj i jakość posiłków podawanych w przedszkolu. Rozmowy z panią intendentką i panią kucharką sprawiły dzieciom wiele radości. W czasie takich spotkań nasze przedszkolaki miały możliwość rozmowy na temat swoich ulubionych potraw jak i na sposób ich wykonania. Podczas takich spotkań była również okazja do zachęcania dzieci do zjadania całych porcji.

           

          http://ppnr28.edupage.org/photos/album/210/img001.jpg  http://ppnr28.edupage.org/photos/album/210/img002.jpg

           

           

           

          - W listopadzie w naszym przedszkolu odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców. Tematyka tych zajęć była związana z promocja zdrowia ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień dotyczących zdrowego odżywania. Rodzice mogli zobaczyć , w jaki sposób dzieci zapoznają się z tą tematyką i jaki jest ich poziom wiedzy na temat zdrowego odżywiania się.

           

          - Jako przedszkole brałyśmy udział w konkursach plastycznych organizowanych przez różne instytucje w środowisku np.:

          • Ogólnopolski konkurs „Czysta woda- czyste powietrze”- nasz wychowanek otrzymał nagrodę

           

          • Międzyprzedszkolny konkurs „Bezpieczna droga do przedszkola”

           

           

          • W listopadzie w naszym przedszkolu zorganizowałyśmy konkurs plastyczny pt. „Gdzie mieszkają witaminy”, w którym dzieci z wszystkich grup wiekowych mogły przekazać swoją wiedzę w formie plastycznej.

           

           

           

           

          • W lutym dzieci z grup starszych wzięły udział w turnieju wiedzy  „ W zdrowym ciele-zdrowy duch”, w którym mogły pochwalić się zdobytą wiedzą na temat sposobów dbania o swoje zdrowie i naszego środowiska. Dzieci zespołowo wykonywały zadania przygotowane na kartkach, rozwiązywały zagadki, odpowiadały na wylosowane pytania i wykonywały ćwiczenia sprawnościowe.

           

           

            

           

           

          • W marcu w naszym przedszkolu odbył się również konkurs recytatorski pt. „Żyj zdrowo i bezpiecznie”. Dzieci z wszystkich grup wiekowych zaprezentowały wiersze znanych autorów. Tematyka wierszy obejmowała treści z dziedziny zdrowia, bezpieczeństwa i higieny. Dzieci z pełnym zaangażowaniem wcielały się w swoje role. Każdy uczestnik konkursu otrzymał pamiątkowy dyplom oraz drobny upominek.

           

           

            

           

           

          - Pani intendentka, mając na uwadze zdrowie dzieci, wkłada wiele serca i zapału w komponowanie jadłospisu. Przygotowywane posiłki są bardzo urozmaicone i jednocześnie kolorowe.

          Wykorzystywana jest: kasza jaglana, soczewica, ciecierzyca; jako przyprawy wykorzystujemy wiele ziół, białe pieczywo występuje sporadycznie. Najczęściej w jadłospisie pojawia się pieczywo ciemne, wieloziarniste. Mąka pszenna zastąpiona została mąką wieloziarnistą. Ograniczono również proces smażenia na rzecz częstszego pieczenia  mięs. Do zabielania zupy wykorzystujemy jogurt naturalny. Jako przyprawy najczęściej używany jest lubczyk, kurkuma, suszone pomidory z czosnkiem i bazylią.

          Każda grupa przedszkolna w każdym miesiącu miała możliwość proponowania jadłospisu, który był skomponowany według gustów i smaków danej grupy.

          Efektem podejmowanych przez nas działań było otrzymanie przez nasze przedszkole Certyfikatu „Akademii zdrowego przedszkolaka”.

           

           

          Higiena osobista to dział higieny człowieka, której celem i zadaniem jest  utrzymanie i wzmocnienie zdrowia oraz rozwijanie pełnej sprawności  i aktywności fizycznej, psychicznej i umysłowej organizmu człowieka w każdym wieku. Zadaniem higieny osobistej jest także ochrona organizmu przed chorobami.

          Dom rodzinny dziecka oraz przedszkole to główne miejsca kształtowania nawyków i przyzwyczajeń. Każdemu z nas pojęcie nawyki kojarzy się z wykonywaniem czynności o charakterze powtarzających się działań wyuczonych, które powoli staja się stałymi i nieodzownymi elementami naszej codziennej działalności. Do nich właśnie należy mycie rąk i zębów, czesanie włosów, wycieranie nosa chusteczką, czyszczenie uszu i paznokci, troska o schludny, estetyczny wygląd ubrania i wiele innych. Aby małemu dziecku ułatwić nabycie nawyku np. prawidłowego mycia rąk, uczyłyśmy je przestrzegania kolejności poszczególnych, składających się na tę czynność, działań. Wielka pomocą w zdobywaniu nawyku dbania o higienę ciała i otoczenia jest instrukcja słowna nauczyciela, wielokrotny pokaz tej czynności, rozłożenie ćwiczeń w czasie oraz przekonanie dziecka o konieczności opanowania techniki dbania o higienę osobistą.

          Pomocą w kształtowaniu nawyków higieniczno- kulturalnych oraz zdrowotnych były w naszej pracy z dziećmi, poza praktycznym poznawaniem i wykonywaniem tych czynności różnorodne historyjki obrazkowe, wiersze, opowiadania i zagadki.

          W naszej pracy dydaktyczno-wychowawczej wdrażamy dzieci do samodzielnego obsługiwania się, co jest podstawą dbania o swoje potrzeby zdrowotne. Pragniemy, aby dzieci świadomie zdobywały przyzwyczajenia, by wiedziały, w jakim celu to robią.

          Higiena osobista dzieci polega na nabywaniu pozytywnego stosunku do zabiegów higienicznych, na wyrobieniu przyzwyczajeń sprzyjających jego zdrowiu, przyzwyczajeń, które w przyszłości staną się nawykami. W trakcie pobytu dzieci w przedszkolu wdrażamy je do mycia rąk nie tylko przed i po posiłkach, ale także po zabawie i po wyjściu z toalety. Duże znaczenie dla przyswojenia umiejętności mycia rąk ma zainteresowanie dzieci samą czynnością, dlatego stwarzamy odpowiednie warunki, dobór przyborów i urządzeń. Dbając o owocne i miłe przyswajanie nawyków higienicznych u naszych wychowanków oraz estetyczny wygląd pomieszczeń sanitarnych wyposażyłyśmy nasze łazienki w nowe umywalki i sedesy dostosowane do wzrostu dzieci, odnowiliśmy glazurę i terrakotę w łazienkach. Na ścianach umieściliśmy hasła i obrazki zachęcające do dbania o higienę osobistą.

          W zdobywaniu przyzwyczajeń sprzyjających zdrowiu nie mogliśmy zapomnieć o myciu zębów – zabiegu niezbędnym do utrzymania higieny jamy ustnej.

          Jesienią dzieci z grup starszych odwiedziły gabinet stomatologiczny, w którym pani stomatolog chętnym dzieciom wykonała przegląd ząbków. Była to też okazja do kształtowania pozytywnego stosunku do lekarza oraz przezwyciężania uczucia strachu .

           

            http://ppnr28.edupage.org/photos/album/87/img002.jpg

           

           

          - W marcu nasi wychowankowie spotkali się z pomocą stomatologiczną, która w fachowy sposób przedstawiła prawidłowy sposób mycia ząbków ( na modelu), a także zachęcała do dbania o zdrowie poprzez zabiegi higieniczne i zdrowe odżywianie.

           

          http://ppnr28.edupage.org/photos/album/250/img002.jpg    http://ppnr28.edupage.org/photos/album/250/img005.jpg 

           

           

           

          W zakres czystości osobistej wchodzi również czesanie, które jest wyrazem naszego estetycznego wyglądu zewnętrznego. Nauczyć dzieci czesać to przyswoić im właściwy sposób trzymania w ręku grzebienia i kierunku czesania, a przy tym ważną sprawą jest wdrożenie dzieci do dbania o czystość grzebienia. W tym celu zorganizowałyśmy w salach kąciki fryzjerskie, które przy współpracy z rodzicami wzbogaciłyśmy o ciekawe rekwizyty fryzjerskie. Dzięki nim dziecko w ciekawy sposób poznawało tajniki wiedzy fryzjerskiej i dbania o swój wygląd zewnętrzny.Przy uczeniu dzieci czesania, mycia rąk, ciała i zębów mamy na uwadze jeszcze jeden niezmiernie ważny problem związany z czystością i higieną. Mianowicie, wdrażanie dzieci do przestrzegania zasady nie korzystania przez dziecko z przedmiotów osobistego użytku należących do innych. W swojej pracy także przyzwyczajamy dzieci do używania chusteczki do nosa i do prawidłowego posługiwania się nią.

          Następnym zagadnieniem z działu czystości osobistej, który poruszamy  w naszej pracy jest przyzwyczajanie dzieci do dbania o wygląd własnego ubrania, uczymy dzieci kontrolowania jego czystości, estetycznego wyglądu. Osiągamy ten cel nie tylko poprzez planowe zwracanie uwagi –„popatrz jak wygląda twoje ubranie”, ale także przykład dorosłych. Uczymy dzieci odpowiedzialności za swój wygląd i współdziałania pod tym względem z rodzicami. Jak dzieci dbają o swój wygląd oceniamy obserwując czy szanują swoje ubrania w czasie rozbierania i ubierania, zwracając jednocześnie uwagę na sposób odkładania odzieży i zabezpieczania jej w trakcie zajęć plastycznych.

          Poruszając problematykę higieny osobistej, w naszej pracy nie brakuje zagadnień dotyczących kulturalnego zachowania się przy stole i czystości w czasie spożywania posiłków. Tutaj zrealizowałyśmy:

          - wykonanie plakietek dla dyżurnych przez dzieci ( w grupach starszych);

          - zabawy tematyczne w kąciku lalek oraz słuchanie wierszy i teatrzyków poruszających problematykę kulturalnego zachowania się przy stole i posługiwania się sztućcami. Poruszając problematykę higieny osobistej, w naszej pracy nie brakuje zagadnień dotyczących kulturalnego zachowania się przy stole i czystości w czasie spożywania posiłków

          W naszej placówce prowadzimy gazetkę dla rodziców pt. „Warto przeczytać.” Umieszczamy w niej własnoręcznie opracowane na bazie zdobytej wiedzy i własnych doświadczeń artykuły poruszające problematykę zdrowotną i zachęcające rodziców do prowadzenia „Zdrowego stylu życia”. Umieściłyśmy w niej artykuły:

          - „Jak uczyć dzieci bezpiecznych zachowań.”

          -„Jak prawidłowo ubierać dzieci ?- dostosowanie odzieży do rozwoju fizycznego i psychicznego dziecka.”

          - „Wady postawy u dzieci."

          - „Co to jest zdrowy styl życia?- wyjaśnienie pojęć wychowanie zdrowotne, zdrowie fizyczne i zdrowie psychiczne.”

          - „Odżywianie a prawidłowy rozwój dziecka w wieku przedszkolnym.”

          - „Materiały z konferencji „Moda na zdrowie” oraz z konferencji „Zdrowie i ekologia na co dzień”. Rozdanie rodzicom ulotek.

           

          Ucząc dzieci najpierw utrzymania czystości w najbliższym otoczeniu: dom, sala zabaw w przedszkolu dążymy do rozwijania w dzieciach nawyku dbania o dalsze otoczenie jakim jest: ogród przedszkolny, jego podwórko i przyroda, która go otacza. Systematycznie w miarę potrzeb sprzątamy z dziećmi ogród przedszkolny. Wspomagając akcję „Sprzątanie Świata” z dziećmi sprzątały nasz ogród przedszkolny i teren wokół przedszkola. Podczas tych czynności pamiętamy o segregacji śmieci i umieszczeniu ich w odpowiednich pojemnikach. Przy współpracy rodziców dbamy o estetyczny wygląd sprzętu w ogrodzie, zakupiliśmy nowe huśtawki, wymieniliśmy piach i zabawki do piasku: wiaderka, łopatki, sitka i inne. By nasz ogród przedszkolny przyciągał uwagę i zachęcał dzieci do relaksu podczas pobytu w nim, sadzimy krzewy ozdobne i kwiaty.

          Pamiętając o tym, iż podstawową formą pracy dziecka jest zabawa i że najlepszym sposobem nauki jest praktyczne działanie i samodzielne zdobywanie doświadczeń przez dzieci zajęcia prowadziłyśmy z wykorzystaniem metod aktywizujących takich jak: zabawy tematyczne, drama, teatrzyki, konkursy zdrowotne i plastyczne, opowiadania, nauka wierszy i piosenek, zabawy pantomimiczne, pogadanki, edukacyjne filmy video i zagadki. Zapoznając dzieci z zagadnieniami higieny osobistej, prawidłowego odżywiania wykorzystywałyśmy również historyjki obrazkowe. Problematyka zawarta w historyjkach obrazkowych była bardzo bliska dzieciom, co z pewnością ułatwiło ich odczytywanie, a możliwość odwoływania się do własnych doświadczeń, porównywania siebie z bohaterami historyjek pozwoliło dzieciom tworzyć ciekawe i barwne opowiadania.

          W każdej sali przedszkolnej znajduje się kącik ziół i roślin różnego rodzaju, które wykorzystywane są do poznawania zapachów jako rodzaj aromatoterapii.

          Dbając o prawidłowy rozwój fizyczny dzieci organizowałyśmy wiele zabaw ruchowych w ogrodzie przedszkolnym oraz spacerów w otoczeniu najbliższej okolicy przedszkola.

           

           

          http://ppnr28.edupage.org/photos/album/212/img002.jpg    http://ppnr28.edupage.org/photos/album/212/img004.jpg 

           

           

          http://ppnr28.edupage.org/photos/album/245/img005.jpg  http://ppnr28.edupage.org/photos/album/88/img004.jpg

           

           

           

          W lutym, przedszkolaki z grup starszych wzięły udział w II Turnieju Halowej piłki nożnej o puchar prezydenta Rzeszowa. Celem tej imprezy była promocja zdrowia i propagowanie piłki nożnej jako formy aktywności sportowej.

           

           

          http://ppnr28.edupage.org/photos/album/247/img002.jpg  http://ppnr28.edupage.org/photos/album/247/img005.jpg

           

           

          Rywalizacja w tej dyscyplinie sportowej była wielka. Otrzymane puchary, dyplomy i medale sprawiły wielką radość dzieciom. Idea tej sportowej imprezy nie miała na celu wyłonienia wygranych i przegranych. Liczyła się dobra zabawa i integracja z przedszkolakami z innych placówek.