• Nasze działania

     2019/2020

      

     Zabawy na świeżym powietrzu

      Ruch trenuje nie tylko mięśnie, lecz również umysł i psychikę. Dostarcza doświadczeń przestrzeni, czasu, schematu własnego ciała,
     koordynacji wzrokowo-ruchowej, wyostrza zmysł  wzroku i słuchu.

     Dzieci w ruchu poznają nowe przestrzenie i jej granice, nie tylko w rozumieniu otoczenia fizycznego, lecz także społecznego.
     Zespołowe gry i zabawy ruchowe uczą umiejętności społecznych: współdziałania w grupie, zdrowego współzawodnictwa,umiejętności
      radzenia sobie z sukcesem i porażką, rozwiązywania konfliktów,
     dokonywania wyboru i krytycznego patrzenia na siebie, podporządkowania celów jednostki-celom grupy.
     Ruch w sferze społeczno- wychowawczej kształtuje życzliwy stosunek do ludzi, przyczynia się do wzrostu zainteresowań oraz uczy konsekwencji
     w osiąganiu celów.

     Argumenty przekonujące, że warto ćwiczyć, że warto być aktywnym fizycznie. Ruch sprawia , że dzieci mogą

     a) rozładować nadmierną energię;
     b) dotlenić się - mózg stanowi tylko 2 % wagi ciała człowieka, ale potrzebuje ok. 25 % tlenu.
     Świeże powietrze poprawia znacznie koncentrację uwagi;
     c) trenować zmysł równowagi - dzięki huśtaniu się, balansowaniu na murkach, chodzeniu po leżącej na ziemi linie, jeździe na rolkach,
     rowerze dzieci ćwiczą równowagę;
     d) ruch jest lekiem na bezsenność - umiarkowane ćwiczenia mogą zlikwidować kłopoty ze snem.
     To dobry lek na bezsenność i nocne niepokoje. Poprawa snu jest efektem
     psychicznego i fizjologicznego odprężenia po wysiłku. Dzieci nadpobudliwe, wrażliwe oraz nocne marki będą łatwiej zasypiały i
     spokojniej spały, jeżeli w ciągu dnia dostarczymy im okazji do
     intensywnego ruchu.
     e) polepsza nastrój - ćwiczenia fizyczne poprawiają stan u kładu nerwowego i wpływają na układ hormonalny.
     Dlatego ruch polepsza nastrój i przepędza ponure myśli, pomaga
     uspokoić emocje, rozładowuje napięcie i stres, ułatwia relaks.
     f) rozwijać samodzielność, równowagę emocjonalną, hart psychiczny, odporność na stres, umiejętności psychicznej adaptacji do zmieniających się warunków, poczucie odpowiedzialności, zdyscyplinowanie i 
     wytrwałość w pokonywaniu trudności.

     Ruch pozwala zapobiegać wielu chorobom (wady postawy, nerwice, otyłość, niewydolność mięśniowa, cukrzyca)

     Ortopedzi ostrzegają, że wśród najmłodszych coraz częściej występują wady postawy: skrzywienie kręgosłupa, koślawe kolana i płaskostopie.
     Dzieci potrzebują więcej ruchu. Jest on naturalną potrzebą człowieka,
     która została stłumiona przez złe nawyki cywilizacyjne. Dzieci coraz
     więcej czasu spędzają przed telewizorem czy komputerem. Każde dziecko musi mieć czas i okazję by biegać, skakać, grać w piłkę, wędrować po

     lesie, pływać, wspinać się. 

     Nasze przedszkolaki również korzystają ze sprzyjającej pogody i bawią się w ogrodzie przedszkolnym a także spacerują w bliższym i dalszym otoczeniu przedszkola.

      

          

       

       

      

     Współpraca z Osiedlowym Komisariatem

     Nasza placówka dba o bezpieczeństwo swoich podopiecznych. W tym celu organizujemy spotkania z panią dzielnicową, która przybliża dzieciom zasady bezpiecznego poruszania się po ulicy a także uwrażliwia dzieci na przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. To także okazja, aby zobaczyć Policyjny radiowóz i dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o pracy policjanta.

         

      

     Wycieczka na skrzyżowanie

     Dbając o bezpieczeństwo, a także aby utrwalić poznane wiadomości o bezpiecznym poruszaniu się po ulicy, nasze przedszkolaki wybrały się na skrzyżowanie, gdzie mogą w praktyce zastosować poznane zasady ruchu drogowego.

         

      

     Projekt - "Zdrowo jem, więcej wiem"

     Grupa "Tygrysów" przystąpiła do projektu "Zdrowo jem, więcej wiem", dzięki któremu zdobywa wiedzę na temat zdrowego stylu życia w szczególności o zdrowym odżywianiu i aktywności fizycznej. Dzieci poznawały smaki owoców egzotycznych za pomocą zmysłów: dotyku, zapachu i smaku.

         

      

     Projekt "Śniadanie daje moc"

     Nasze przedszkole uczestniczy w projekcie "Śniadanie daje moc", który ma na celu uświadomienie dzieciom ważnej roli śniadania oraz promowanie zdrowego odżywiania.

         

      

     XI Przegląd mody ekologicznej

     Jak co roku nasze przedszkole zorganizowało Przegląd Mody Ekologicznej w Domu Kultury przy ulicy Osmeckiego, podczas którego dzieci z różnych przedszkoli zaprezentowały piękne stroje wykonane z materiałów odzyskanych w ramach recyklingu. Nasze przedszkole reprezentowały dzieci z grup "Smerfów", "Skrzatów" i "Tygrysów" .

         

      

     Konkurs "Bezpieczna droga do szkoły i przedszkola"

     Dzieci z grupy III, V i VI wzięły udział w międzyprzedszkolnym konkursie plastycznym pt.: "Bezpieczna droga do szkoły i przedszkola". W kategorii dzieci sześcioletnich drugie miejsce zdobyła Ania z grupy III, a wyróżnienie otrzymały Marysia z grupy III i Nadia z grupy V.

       

      

     Aerobik przedszkolaka

     28 listopada w MDK odbył się VI Międzyprzedszkolny przegląd muzyczno-ruchowy "Aerobik Przedszkolaka" organizowany przez Przedszkole Nr 12 w Rzeszowie. Piękny układ taneczny przygotowała grupa "Tygrysów".

         

      

     Piramida Zdrowia

     W ramach poznawania zdrowych nawyków żywienia, grupa "Skrzatów" wzięła udział w zajęciach edukacyjnych na których poznawała piramidę żywienia. Po pogadance dzieci z pomocą pani nauczycielki wykonały wspólną pracę plastyczną, która na co dzień wisi w ich sali i przypomina o tym jak należy się prawidłowo odżywiać.

      

     VI Mistrzostwa Rzeszowa Przedszkolaków w halowej piłce nożnej

     W dniach 21-21 stycznia odbyły się VI Mistrzostwa Rzeszowa Przedszkolaków w halowej piłce nożnej o Puchar Prezydenta Miasta. Tymek, Borys i Adaś z grupy Smerfów oraz Lila, Tobiasz Ch., Tobiasz M. i Olek z grupy Tygrysów dzielnie walczyli na boisku.

         

      

     Program "Aktywny przedszkolak"

     Nasze sześciolatki od stycznia uczestniczą w programie "Aktywny przedszkolak". W każdy poniedziałek odbywają się zajęcia ruchowe mające na celu rozwijanie sprawności fizycznej dzieci.

         

      

     Owocowo - warzywne szaszłyki

     W ramach promowania zdrowego odżywiania Skrzaty wzięły udział w zajęciach kulinarnych na których same zrobiły szaszłyki z marchewki, jabłka, kalarepki i pomarańczy. A następnie ze smakiem je skonsumowały.

         

      

     Turniej sportowy w Szkole Podstawowej nr 22

     Grupy "Smerfów" i "Tygrysów" wzięły udział w zawodach sportowych gdzie konkurowały ze starszakami z innych rzeszowskich przedszkoli podczas wizyty w Szkole Podstawowej nr 22.

         

      

     Spotkanie z lekarzem

     Grupy "Zajączków" i "Skrzatów" spotkały się z panią radiolog, która najpierw opowiedziała nam o swoim zawodzie, zaprezentowała stetoskop, fartuch oraz wyjaśniła co to są zdjęcia rentgenowskie, a następnie opowiedziała jak należy dbać o higienę i prawidłowo myć ręce.

         

      

     Projekt "Czyściochowe Przedszkole"

     Nasze przedszkole bierze udział w projekcie "Czyściochowe Przedszkole", w ramach którego najstarsze grupy poznają zasady prawidłowego dbania o higienę. Grupa "Smerfów" realizując pierwszy moduł dowiedziała się jak dbać o czystość rąk. Pod koniec zajęć wszyscy otrzymali pamiątkowe dzienniczki, do których będą wklejać naklejki po każdym module.