- Pozwólcie mi coś robić...
- JAK SPORT WPŁYWA NA ROZWÓJ DZIECKA?
- Jak stać się autorytetem dla swojego dziecka?
- Wpływ muzyki na rozwój dzieci
- Sprawność ręki a rozwój mowy – propozycje zabaw
- 10 zabaw, które pomogą zadbać o prawidłową postawę dziecka
- Propozycje zabaw i ćwiczeń wspierających rozwój dziecka
- Wpływ telewizji na rozwój dziecka
- Kiedy dziecko nie mówi
- Stop zabawce Huggy Wuggy w przedszkolu!
- Karać dziecko czy nie?
- Edukacja matematyczna w przedszkolu
- O rozwoju umiejętności społecznych w wieku przedszkolnym.
- Masz nieśmiałe dziecko?
- BEZPŁATNE PORADY SPECJALISTÓW
- Patriotyzm
- ''PRZEMOC W RODZINIE''
- Czego Jaś się dowie o ekologii?
- Jak wspierać dziecko w nauce matematyki?
- ''Kochana mamo... dotrzymuj słowa i daj mi więcej swobody''
- Czy twoje dziecko ma alergię?
- Jak rozmawiać z dziećmi o śmierci i przemijaniu?
- Nie wychowuj lenia!
- Czego uczą nas bajki?
- Gdy dziecko nie mówi R
- Gdy dziecko mówi mniej niż jego rówieśnicy…
- Wady wymowy u dzieci – czy pomoc logopedy jest potrzebna?
- Mamo, Tato - szkoła dla Twojego Sześciolatka
- Sześciolatek w szkole Co mogą zrobić rodzice?
- Sześciolatek w szkole Jak uczą się dzieci?
- Techniki plastyczne w przedszkolu i ich wartości kształcące
- Cała Polska czyta dzieciom
- Piramida Żywienia Przedszkolaka
- Zdrowe żywienie dzieci
- Praktyczne wskazówki - jak ustrzec się błędów żywieniowych?
- Pierwsze dni w przedszkolu
- Edukacja ekologiczna w przedszkolu
- Dekalog rodzica i nauczyciela
- O wychowaniu
- Prawa Dziecka
- Rok Janusza Korczaka
- Dzień Dziecka
- Jak dbać o bezpieczeństwo dziecka?
- Inteligencja emocjonalna dziecka
- Zdrowy przedszkolak-dobre i złe produkty spożywcze
- Jakich produktów unikać w diecie dzieci?
- Dlaczego warto czytać dzieciom książki?
- Czy moje dziecko zjadło – niebezpieczna troska
- Naturalne śniadania dla dzieci
Zdrowe żywienie dzieci
Jest to temat niezmiernie ważny w czasach w jakich żyjemy. Mamy swobodny dostęp do różnych produktów, które nie zawsze są zdrowe dla naszych dzieci. Ale może od początku. Nasze dzieci łatwo przyzwyczajają się do jakiegoś trybu dnia. O stałej porze powinny spać w ciągu dnia, wieczorem kąpiel i kładzenie na noc o tej samej porze co zwykle. To samo dotyczy posiłków. Powinny być regularne, trzy główne posiłki tj. śniadanie, obiad i kolacja, pomiędzy tymi posiłkami można podać dziecku zdrową przekąskę np. jogurt czy owoce.
Lekarze alarmują, że coraz więcej dzieci w Polsce jest otyłych. W większości winę ponosimy my rodzice, nie zwracając uwagi na zdrowe odżywianie naszych dzieci. Ja widzę kilka błędów:Dzieci nie jedzą domowego obiadu
Często żywią się w restauracjach typu Mc Donalds. Również nie biorą kanapek do szkoły a za pieniądze, które dostają od rodziców kupują chipsy. Nie mam nic przeciwko chipsom czy restauracjom fast food, jeżeli robimy to z umiarem. Pozwólmy dziecku na Mc Donald’s np. 5 razy w roku. Będzie zdrowiej dla niego i nasza pociecha z pewnością będzie umiała to docenić. Poza tym mamy nie mają czasu na gotowanie codziennie świeżego obiadu. Kupują więc jakieś gołąbki w słoikach, zupki w torebkach itp. W tych produktach pełno jest konserwantów. Nie ma to jak jedzenie przygotowane przez mamę w domu.
Za mało ruchu
Siedzenie w domu przed telewizorem czy komputerem nie sprzyja zdrowemu trybowi. Dziecko powinno mieć zapewniony aktywny rozwój, dużo ruchu na świeżym powietrzu. Za to odpowiedzialni są rodzice.
Objadanie się
Mój 3-letni syn miał ( czasami nadal ma) dziwny nawyk: co 20 minut wołał coś do zjedzenia. Gdybym mu ulegała zapewne dziś byłby otyłym dzieckiem. Uważam, że takie zachowanie u dziecka wynika między innymi z tego, że dziecko się po prostu nudzi. Jeżeli twoje dziecko po pół godzinie znowu woła jeść, nie znaczy to, że jest głodne. Spróbuj go czymś zająć, zabawą, układaniem puzzli, kolorowanką, można również wyjść na spacer a na dworze jest wiele możliwości zajęcia dziecka. Najprawdopodobniej odechce mu się jedzenia, mając ciekawsze zajęcie. Jeżeli dziecko mimo naszych usilnych prób wypełnienia czymś czasu, nadal woła o jedzenie, zaproponuj mu zdrową przekąskę: owoce, warzywa( moje dzieci uwielbiają marchew i paprykę), suszone owoce, jogurt. To powinno wystarczyć do następnego posiłku. Dziecko naprawdę nie umrze z głodu ani nie zachoruje, jak niektórym rodzicom się wydaje. Jeżeli będziesz ulegać dziecku i po obiedzie podawać mu znów kotlet twoje dziecko w przyszłości może być otyłe.
Ograniczaj słodycze
Prosta zasada a tak trudno jej dotrzymać. Dzieci uwielbiają słodycze i nawet mały potrafi wywołać wielki uśmiech na twarzy dziecka. Ale pamiętajmy, że to niezdrowe. Słodycze kupujmy, powiedzmy jeden czy dwa razy w tygodniu. Ja przyglądam się wielu rodzinom i widzę słodycze w tych domach każdego dnia. Żeby tego było mało to jeszcze chipsy na dokładkę. To jest bardzo niezdrowe. Poza tym prowadzi do próchnicy. Dzieci, które objadają się słodyczami nie chcą jeść już nic innego.
Pamiętajmy, że to my dorośli jesteśmy wzorem dla naszych maluchów. Musimy również trzymać się tych zasad, wyrabiać w sobie zdrowy tryb życia, bo nasza pociecha z pewnością nas obserwuje i będzie robić to samo. Przede wszystkim trzymajmy się wyznaczonych pór posiłków, nie podjadajmy i nie objadajmy się przy stole.