Nasze dokumenty

Koncepcja pracy Publicznego Przedszkola nr 28 w Rzeszowie

„Pomóżmy dzieciom, by każdy z nich

stał się tym, kim stać się może”

J. Korczak

MISJA

Ideą przewodnią naszego przedszkola jest skoncentrowanie się na indywidualnym rozwoju dziecka, na który patrzymy wieloaspektowo, uwzględniając aktywność dziecka w sferze fizycznej, poznawczej, emocjonalnej i społecznej. Stwarzamy każdemu dziecku szansę rozwoju na miarę jego możliwości. Pragniemy w każdym dziecku rozbudzać ciekawość świata i ludzi, spostrzegawczość i wrażliwość. Nasze przedszkole jest otwarte na potrzeby
i zainteresowania dziecka, wspiera jego aktywność i kreatywność, oraz pomaga w rozwoju jego talentów.

WIZJA

·      Przedszkole zapewnia swym wychowankom przyjazne i bezpieczne warunki do wszechstronnego rozwoju z uwzględnieniem ich potrzeb i możliwości.

·      Przedszkole wyposaża dzieci w kompetencje poznawcze, społeczne, kulturowe niezbędne do tego, aby w przyszłości były ludźmi twórczymi, śmiałymi oraz dbającymi o swoje zdrowie i aktywnymi ruchowo.

·      Przedszkole ściśle współpracuje z rodzicami uwzględniając ich potrzeby i oczekiwania, oraz wspiera ich w wypełnianiu swej roli wychowawczej. Angażuje rodziców do pracy na rzecz przedszkola.

·     Nauczycielki znają potrzeby i zainteresowania dzieci, oraz posiadają umiejętności atrakcyjnego prowadzenia zajęć. Są dobrze przygotowane merytorycznie i metodycznie, pracują z pasją ciągle doskonaląc swoje umiejętności.

·    Nasze przedszkole jest kolorowe, ciągle doskonali swoją bazę lokalową. Sale wyposażone są w nowe meble, pomoce dydaktyczne i piękne zabawki. Nasz plac zabaw zaspakaja potrzeby ruchowe dzieci na świeżym powietrzu i zachęca do zabawy.

CELE KONCEPCJI PRACY PRZEDSZKOLA

1.  Organizowanie procesu kształcenia zapewniającego wszechstronny i harmonijny rozwój każdego wychowanka, w tym przygotowanie dziecka do podjęcia nauki w szkole.

2.  Systematyczne diagnozowanie umiejętności, potrzeb oraz zdolności dzieci.

3.  Promowanie zdrowia i aktywności ruchowej z uwzględnieniem rozwoju fizycznego, emocjonalnego i społecznego.

4. Tworzenie warunków do rozwoju, aktywności dziecka wobec siebie, innych ludzi i otaczającego go świata na różnych płaszczyznach jego działalności.

5.  Wspomaganie rodziny w wychowaniu dziecka, współdziałanie z rodzicami w celu ujednolicenia oddziaływań wychowawczych.

6.  Promowanie działalności przedszkola w środowisku.

CELE SZCZEGÓŁOWE

SŁUŻĄCE REALIZACJI CELÓW

KONCEPCJI PRZEDSZKOLA

1.   Organizowanie procesu kształcenia zapewniającego wszechstronny i harmonijny rozwój każdego wychowanka, w tym przygotowanie dziecka do podjęcia nauki w szkole.

·   popularyzacja idei „gotowości szkolnej”

· systematyczne organizowanie zajęć wynikających z podstawy programowej wychowania przedszkolnego warunkujących osiągnięcie sukcesu szkolnego

·   wdrażanie do samodzielności w podejmowaniu różnorodnej aktywności na rzecz własnego rozwoju

·   realizacja programów własnych przez nauczycieli

2.  Systematyczne diagnozowanie umiejętności, potrzeb oraz zdolności dzieci.

·    opracowanie odpowiednich narzędzi diagnostycznych

·    systematyczne badanie umiejętności dzieci

·    rozwijanie i wspieranie zainteresowań i uzdolnień

·    podnoszenie intensywności i skuteczności pracy wyrównawczej

·   analiza wytworów działalności dziecięcej z uwzględnieniem informacji specjalistów (psycholog, logopeda, lekarz) oraz w oparciu o informacje rodziców.

3. Promowanie zdrowia i aktywności ruchowej z uwzględnieniem rozwoju fizycznego, emocjonalnego i społecznego.

·   wyrabianie umiejętności zdrowego odżywania się

·   wyrabianie nawyków związanych z aktywnością ruchową

·    kształtowanie pozytywnego obrazu własnej osoby i radzenia sobie z emocjami

·    kształtowanie prawidłowych relacji społecznych

4.  Tworzenie warunków do rozwoju, aktywności dziecka wobec siebie, innych ludzi i otaczającego go świata na różnych płaszczyznach jego działalności.

·   kształtowanie postawy w obcowaniu z otoczeniem przyrodniczym i społecznym

·   nabywanie doświadczeń w obcowaniu z kulturą

·   kształtowanie u dzieci wrażliwości estetycznej, wyobraźni, ekspresji plastycznej, muzycznej i ruchowej

5.   Wspomaganie rodziny w wychowaniu dziecka, współdziałanie
z rodzicami w celu ujednolicenia oddziaływań wychowawczych.

· opracowanie i wdrożenie programu wychowawczego zgodnego z nową podstawą programową wychowania  przedszkolnego

·   systematyczne informacja o postępach i zachowaniu dziecka

·   opracowanie planu współpracy z rodzicami

·   podkreślanie rangi wychowania przedszkolnego dla zwiększenia szans edukacyjnych dzieci

6.      Promowanie działalności przedszkola w środowisku.

·   organizowanie zajęć adaptacyjnych

·   stwarzanie dzieciom możliwości udziału w przeglądach, konkursach, występach organizowanych przez przedszkole i inne placówki

·   systematyczna aktualizacja strony internetowe

·   współpraca z instytucjami lokalnymi.

• Publiczne Przedszkole nr 28 w Rzeszowie
    ul. Obrońców Poczty Gdańskiej 5